Ehokardiografija

Ehokardiografija (punim nazivom transtorakalna ehokardiografija) je neinvazivni metod pregleda srca, kojim se dobije slikovita informacija o najznačajnijim srčanim strukturama. Izvodi se tako što se ultrazvučna sonda (deo aparata veličine mobilnog telefona) u ruci lekara naslanja na levu stranu grudnog koša pacijenta na više mesta. Zahvaljujući odbijanju ultrazvučnih talasa kroz tkiva u grudnom košu, elektronskim sklopovima u aparatu, na ekranu aparata dobija se slika srca.

Pacijent pri ultrazvučnom pregledu leži na levom boku, sa levom rukom savijenom ispod glave, a desnom opuštenom niz desni bok (kao da spava ležeći na strani). Ovaj položaj je neophodan da bi se srce prislonilo na levi prednji zid grudnog koša i dobila kvalitetnija slika na ekranu aparata.

Ultrazvučna sonda u ruci lekara postavlja se na nekoliko karakterističnih mesta na grudnom košu, pre svega uz levi rub grudne kosti i u peti međurebarni prostor. Pošto je srce komplikovan organ, neophodno je pregledati ga iz više perspektiva, da bi se adekvatno procenilo njegovo stanje. Osim toga, sonda se postavlja i u dubinu iznad grudne kosti (u dnu vrata), ispod rebarnih lukova. U ove dve pozicije pacijent leži na leđima s nogama savijenim u kolenima i glavom okrenutom ulevo.


Nacin unosa podataka koje vrsi lekar.
Prvo se unosi tip pregleda (osnovni ili kontrolni), potom se unosi datum pregleda ili kontrole. Zatim se u anamnezu unose potrebni podaci (prema Vasim potrebama) i samim tim formira karton pacijenta. Po formiranju kartona pacijenta lekar unosi sadasnje zdravstveno stanje, objektivni nalaz, ultrazvuk (npr. abdomen), predlog terapije i zakljucak.

Više o Poliklinici Panacea