Fibroadenom

Fibroadenom dojke je najčešći benigni tumor žena mlađih od četrdeset godina. Obično sama žena napipa tumor u obliku pokretogi čvorića. Ovaj bezopasni čvorić nastaje iz žlezdanog i vezivnog tkiva.

Tumor je posledica delovanja velike doze hormona estrogena u dužem vremenskom periodu. Tumor raste pod uticajem hormona tako da se u trudnoci obično povećava, kao i u pojedinim fazama menstrualnog ciklusa, a posle menopauze se smanjuje. Može se javiti i kod veoma mladih devojaka.

Fibroadeniom se javlja kao pojedinačni okrugli čvor, jasno ograničen od okoline, veličine od jednog do deset santimetara. Ogarničen je vezivnom kapsulom iz koje ne izlazi. Vrši pritisak na okolno tkivo dojke, ali ne prodire u njega i ne metastazira.

Pod uticajem hormona, što je posebno izraženo u trudnoći, može da naraste. Ako postigne znatnu veličinu zbog nedovoljne ishranjenosti središnjeg dela tumora može doći do nekroze tkiva, što može biti uzrok bola. Za nekrozom može da sledi hijalinizacija i kalcifikacija. Bol može biti posledica i pritiska na okolinu. Pošto je sagrađen iz žlezdanog tkiva, u toku laktacije i sam tumor može da produkuje mleko, što nije razlog za izbegavanje dojenja. Nakon trudnoće i prestanka dojenja on se smanjuje.

Dijagnoza se postavlja pipanjem okruglog, pokretnog čvora, koji se vidi na ultrazvuku. Definitivna dijagnza se postavlja punkcijom i patohistološkim pregledom, što nekada nije neophodno.


Nacin unosa podataka koje vrsi lekar.
Prvo se unosi tip pregleda (osnovni ili kontrolni), potom se unosi datum pregleda ili kontrole. Zatim se u anamnezu unose potrebni podaci (prema Vasim potrebama) i samim tim formira karton pacijenta. Po formiranju kartona pacijenta lekar unosi sadasnje zdravstveno stanje, objektivni nalaz, ultrazvuk (npr. abdomen), predlog terapije i zakljucak.

Više o Poliklinici Panacea