Mučnina

Mučnina, muka,(lat. nausea) je specifični fiziološki i psihološki, osećaj nelagodnosti i gađenja u grlu, donjem delu grudnog koša i stomaku koji, se može opisati, kao osećaj povećanog pritiska u želucu i najčešće je praćena povraćanjem. Mučninu često prate i drugi simptomi kao što su:

- pojačano lučenje pljuvačke
- vrtoglavica
- svetlucanje pred očima
- teško gutanje
- promena temperature kože, praćena znojenjem
- ubrzano lupanje (rad) srca
- grčevi u stomaku
- osećaj gađenje
- dispneja
- ubrzana peristaltika creva

Mučnina često nastaje, kao psihička manifestacija akta povraćanja, ili joj prethodi, kod ljudi, ali i kao posledica, mnogih psihičkih ali i organski bolesti pojedinih organa; moždane duplje, grudne duplje, trbušne duplje (žučne kese, tankog i debelog creva, slepog creva, gušterače) U toku trovanja raznim hemijskim materijama, boravka u atmosferi sniženog atmosferskog pritiska (hipoksija), zloupotrebe alkohola, droge, kafe, cigareta i za vreme lečenja brojnim lekovim pojava mučnine je česta.

Zbog sve veće upotrebe hemoterapija citostaticima mučnina je prisutna u 29% bolesnika na ovoj terapiji. Ako se tome dodaju i brojne mučnine koje potiču od tumoroznog procesa, postoperativnih zahvata, radioterapije, i drugih procedura, pojava mučnine u bolesnika sa tumorom prisutna u 10% do 90% slučajeva.


Nacin unosa podataka koje vrsi lekar.
Prvo se unosi tip pregleda (osnovni ili kontrolni), potom se unosi datum pregleda ili kontrole. Zatim se u anamnezu unose potrebni podaci (prema Vasim potrebama) i samim tim formira karton pacijenta. Po formiranju kartona pacijenta lekar unosi sadasnje zdravstveno stanje, objektivni nalaz, ultrazvuk (npr. abdomen), predlog terapije i zakljucak.

Više o Poliklinici Panacea