Policisticni jajnici

Policistični jajnici (mikrocistična segeneracija) predstavljaju najčešći hormonski poremećaj. Istovremeno su oba jajnika uvećana sa brojnim cistama veličine zrna graška. Obično se javlja kod žena sa hormonskim poremećajima, miomom materice i disfunkcionim krvarenjima.

Pravi uzrok nastanka nije poznat, ali veliku ulogu imaju poremećaji u međusobnoj korelaciji žlezda sa unutrašnjim lučenjem. Verovatno znatno utiče i zapaljenje, koje sprečava normalno zrenje folikula, pa se oni pretvaraju u male ciste. Jajnici su uvećani do veličine omanjeg kokošijeg jajeta, sa neravninama veličine zrna gračka. Ciklusi su uglavnom bez ovulacije i menstrualni ciklus je poremećen.

Klinička slika je veoma raznolika, počev od toga da žena uopšte nema tegobe, pa se ciste slučajno otkrivaju pri ultrazvučnom pregledu. Kod policističnih jajnika može da se javi poremećaj menstrualnog ciklusa i povišen nivo muških polnih hormona - androgena. Žene tada imaju neredovne menstruacije ili one potpuno izostaju pa se javlja neplodnost. Kod ovih žena može da postoji nakupljanje masnog tkiva u trbušnoj regiji (muški tip debljine), pojačana dlakavost, akne, opadanje kose, masna koža, povišen libido, povećanje klitorisa. Žene sa cistama na janicima češće oboljevaju od šećerne bolesti, anemije, srčanih bolesti, dislipidemije (povećan nivo masnoća u krvi), a takođe se kod njih češće javljaju spontani pobačaji.

Dijagnoza se postavlja ginekološkim i ultrazvučnim pregledom. Cista se prati. Ako su ciste veće od 4cm u prečniku i traju više meseci, a posebno ako brzo rastu, ne reaguju na hormonsku terapiju, pri ultrazvučnom pregledu izgledaju sumnjivo ili ženi pričinjavaju velike tegobe, neophodno je da se urade dopunska istraživanja. S tim ciljem mogu da se određuju tumorski markeri u krvi(CA 125, CA 19-9, CEA, AFP) i pregled protoka krvi kroz cistu (kolor Doppler ultrazvuk). Po potrebi se uradi operativno odstranjenje ciste i histološki pregled dobijenog materijala. Tako se postavlja definitivna dijagnoza.


Nacin unosa podataka koje vrsi lekar.
Prvo se unosi tip pregleda (osnovni ili kontrolni), potom se unosi datum pregleda ili kontrole. Zatim se u anamnezu unose potrebni podaci (prema Vasim potrebama) i samim tim formira karton pacijenta. Po formiranju kartona pacijenta lekar unosi sadasnje zdravstveno stanje, objektivni nalaz, ultrazvuk (npr. abdomen), predlog terapije i zakljucak.

Više o Poliklinici Panacea