Ždrelo

Zdrelo je šupalj organ u obliku oluka, dužine oko 15 cm, a nalazi se na raskrsnici puta za varenje i puteva za, disanje. Put za varenje vodi iz usne duplje kroz ždrelo u jednjak, a put za disanje vodi iz nosne duplje kroz ždrelo u grkljan i dalje u dušnik.

Zdrelo se nalazi u glavi i vratu. Ispred ždrela nalaze se nosna duplja, usna duplja i grkljan. Iza ždrela se nalazi uzan prostor ispunjen labavim tkivom i limfnim žlezdama. Ako se zapali ovo tkivo i stvori gnoj, što se dešava kod dece, tada se javljaju tegobe u gutanju. Deca neće da uzimaju hranu i ostavljaju utisak teškog bolesnika. Ovo oboljenje naziva se retrofaringealni apsces i može se odstraniti samo hirurški. Iza ovog prostora nalazi se kičma pokrivena mšićima.

Šupljina ždrela ima tri dela, tri sprata: gornji ili nosni, srednji ili usni i donji ili grkljanski. Gornji sprat je preko otvora u vezi sa nosnom dupljom. Na bočnom zidu ovog sprata je donji otvor Evstahijeve trube. Na taj način vazduh iz ždrela prodire kroz Evstahijevu trubu u bubnu duplju uva i pritiska unutrašnju stranu bubne opne, čime se izjednačuje spoljni pritisak na bubnu duplju iz spoljašnjeg slušnog kanala. Srednji sprat je u vezi sa usnom dupljom preko ždrelnog suženja. Ispred donjeg sprata je grkljan sa gornjim otvorom i poklopcem na njemu.

Zid ždrela sadrži poprečnoprugaste mišiće koji se kontrakuju pri gutanju. Tom prilikom stvara se ispupčenje na zadnjem zidu ždrela, koje dodiruje meko nepce, i tako se stvori pregrada između gornjeg i donjeg sprata ždrela. Istovremeno, pri gutanju, poklopac grkljana se spušta i zatvara otvor na grkljanu. Time se sprečava prodiranje zalogaja u grkljan.

Iznutra je ždrelo obloženo sluznicom, ispod koje se na krovu ždrela nalazi ždrelni ili treći krajnik. Ovaj krajnik najviše je razvijen kod dece između druge i desete godine, a kasnije se smanjuje i iščezava, tako da kod odraslih osoba posle 25 godina postoje samo ostaci krajnika. Ako je treći krajnik preterano razvijen kod dece, može praviti smetnje u disanju kroz nos, jer pritiska zadnje otvore nosne duplje. U tom slučaju primenjuje se samo hirurško odstranjenje krajnika.

Zdrelo se zapaljuje obično kad se zapale nosna i usna duplja i naziva se faringitis.

Jednjak nema nikakvu ulogu u varenju hrane. Njegova uloga je samo u provođenju progutanog zalogaja hrane iz ždrela u želudac. Pri tome se kontrahuju mišićna vlakna jednjaka, čime se potiskuje zalogaj prema želucu.

Sluznica jednjaka je veoma osetljiva na materije sa korozivnim dejstvom. Ako neka takva materija, na primer rastvor kamene sode, prodre u jednjak, onda ona nagriza sluznicu i teško je ošteti. Posledica toga je nemogućnost prolaska zalogaja kroz jednjak. To se dešava prilikom nenamernog ili namernog trovanja pomenutim materijama. Ovakvi slučajevi leče se samo u bolnicama. Naročito treba obratiti pažnju da se takve materije uklanjaju, jer njihovom upotrebom često mogu da stradaju mala deca.


Nacin unosa podataka koje vrsi lekar.
Prvo se unosi tip pregleda (osnovni ili kontrolni), potom se unosi datum pregleda ili kontrole. Zatim u se u anamnezu unose potrebni podaci (prema Vasim potrebama) i samim tim formira karton pacijenta. Po formiranju kartona pacijenta lekar unosi objektivni nalaz, dijagnozu, predlog terapije i zakljucak.

Više o bolnici Una